Ízstickek

 

 

Nincs többé megunt ízesítés. Ha kifogytunk vagy meguntuk a megszokott ízesítőket melyekkel a tejtermékeket vagy tej alapú ételeinket ízesítettük, akkor most a problémánk megoldódni látszik.

Jelenleg 15 ízű stick közül válogathatunk, melyeket akár ízlésünknek megfelelően kombinálhatunk egymással.

 

Felhasználási útmutató:

Ízesítse saját tejes italát, vagy tej alapú ételét ízlése szerint, akár a különböző ízstickek kombinálásával. Keverjen el 5 g-ot italába vagy ételébe és hozza létre a saját tejes italát, vagy tejalapú ételét. Akár 500-700ml tejet is megízesithet egy csomag ízstick-el.

A hőkezelhetőségüknek köszönhetően ételek, forróitalok és sütemények ízesítésére is használhatók.

Az ízstick-ek édesitőkből és természetes alapanyagokból kikevert ízesitők, melyek nem okoznak alergiás tüneteket a fogyasztásuk során, mint némely természetben található gyümőlcsből készült ételek, sütemények.

 

Ízek: csoki, fehér csoki, mogyoró, vanília, tejkaramella, cappuccino joghurt, banán, kókusz, erdei gyümölcseper, narancs, citromice tea, málna

 

A 15 ízt szabadon kombinálhatód, például a csokihoz adhatsz kókuszt, mogyorót, epret, vagy a fehér csokihoz, joghurthoz bármilyen gyümölcsöt.

A citromot, narancsot, málnát, ice teát vízzel oldva is kipróbálhatod egy hűsítő italként.

 

Összetevő magyarázat:

 

Sovány kakaópor

Úgy vélik, hogy a kakaóban található flavonoidok védő hatással bírnak szív-érrendszerünk egészségére, mivel számos olyan kóros folyamatot képesek befolyásolni, amik a CVD betegségek kialakulásában játszanak szerepet. Ezek a következőek:

  •  az LDL koleszterin (‘rossz’ koleszterin) szabad gyökök általi oxidációját, mely első lépése az érelmeszesedés plakkjainak létrejöttében
  • A kis vérsejtek- ún. vérlemezkék- felhalmozódására és vérrögképződésére való hajlamot elnyomják. Ezt gyakran aszpirinhez hasonló hatásúnak tartják.
  • Szabályozzák a gyulladásos- és immunreakciókat a vérerek falában, amely a CVD betegségekben rendellenességet mutathatnak
  • Megakadályozzák és szabályozzák az értónust, illetve a kis vérerek összehúzódásának mértékét, melyek magas vérnyomáshoz vezetnek

Ezen jótékony hatásaiból úgy tűnik, a kakaóban található flavonoidok számos mechanizmuson keresztül képesek hatni, melyekből néhány azonban nem antioxidánsként való viselkedésükkel köthető össze.

 

Aromák

Az aroma a görög ἄρωμα (aroma) (jelentése: fűszer, illat, parfüm) szóból származik. Az aroma szó általános értelemben véve egy kémiai kölcsönhatás következtében kiváltott érzékszervi ingerület által behatárolható illatot és / vagy ízt jelöl, ami bizonyos kémiai anyagok jelenlétére utal élelmiszerekben, gyógyszerekben, illatszerekben.

 

A sóknak elsősorban mint az élő szervezetben található folyadékok (vér, sejtközi folyadékok, sejtek citoplazmája, vizelet stb.) ionjait adó vegyületeknek van szerepük. Ezek az oldatok általában nem csak egy só oldatai, hanem többféle kationt és aniont tartalmaznak. Ezeknek az ionoknak az aránya és koncentrációja rendkívüli szereppel bír az egészséges élő szervezet egyensúlyának (homeosztázisának) fenntartásában. Minden élőlénynél alapvető fontosságú az összes szükséges só megfelelő mennyiségű és arányú pótlása (például ásványvízzel).

 

Vanília kristály

A vaníliarúd felületén kialakuló fehér kristályok a vanillin kristályok, és a magas minőséget tükrözik!

Az idegen szavak szótára szerint a vanília magát a forró égövi kúszónövényt, míg a vanillin az annak termésében előforduló, kellemes illatú, színtelen kristályos, mesterségesen is előállított növényi vegyületet jelenti.
 

Instant kávépor

Az instant kávé 100%-ban valódi kávéból készül és nincs benne semmilyen hozzáadott adalékanyag (pl. tartósítószer).

Az instant kávé gyártása során a pörkölt kávészemeket először egyenletesen megőrlik. Ez az a kávé, amelyet őrölt-pörköltként árusítanak az üzletekben. Az őrlés során felszabaduló aromákat megkötik és a gyártási folyamat végén újra hozzáadják az instant kávéhoz.

A megőrölt kávét vízben 100 °C fölötti hőmérsékleten forralják. Az eljárás ezen része pont olyan, mintha otthon főznénk a kávét, csak ebben az esetben ipari mennyiségű kávét főznek le, melyet később lepárlókban sűrítenek.

Ahhoz, hogy a kávéitalból a boltok polcaira kerülő granulátumos forma készüljön, kétféle technológiát alkalmaznak. Az egyiket fagyasztásos eljárásnak nevezik, mikor a kávéitalt lefagyasztják, majd vákuum alá helyezik. A vákuum hatására a víz párologni kezd a kávéból, megőrizve a kávéban lévő aromákat.

A másik eljárást szárításos eljárásnak nevezik, ekkor a kávéitalból forró levegővel kipárologtatják a vizet, míg az ki nem kristályosodik. Az instant kávék többsége szárításos eljárással készül, míg a fagyasztásos eljárást inkább a magasabb minőségű, prémium instant kávékhoz használják.

 

Maltodextrin

A maltodextrin egy poliszacharid, melyet élelmiszer adalékanyagként használnak elsősorban. Keményítő hidrolizációjával (lebontásával) állítják elő, és leggyakrabban finom fehér por formájában kapható. Emésztése könnyű és gyors, csaknem olyan gyors mint a dextrózé, azonban gyakorlatilag íztelen.

Mivel a maltodextrint gyakran használják a sütőiparban, ezért elég sokféle termékben megtalálható, ilyenek pl. egyes sütemények, fagylaltok, müzliszeletek, csecsemőtápszerek, tejtermékek, fagyasztott desszertek, kávékrémporok, margarinok, mogyoróvaj, salátaöntetek, és üdítőitalok. Fogyasztását biztonságosnak minősítik.

 

Csomósodás gátló anyag / Szilicium dioxid /

A szilícium-dioxid a földkéregben legnagyobb mennyiségben előforduló ásvány. Számos növény sejtfalának alkotóelemeként változó mennyiségben az élelmiszerekben is jelen van. Az emberi szervezet a szilícium-dioxidot sem felvenni, sem pedig hasznosítani nem tudja; átalakulás nélkül kiürül a szervezetből. Az élelmiszeriparban a szilícium-dioxidot általában por formában használják. A szilícium-dioxid kristályai nagyon porózusak. Hatalmas belső felületüknek köszönhetően ezek a kristályok nagy mennyiségű vizet tudnak magukba zárni. Ez a folyamat kizárólag fizikai kölcsönhatások segítségével játszódik le; a folyamat során a kristályok nem változtatják meg kémiai szerkezetüket, és nem is duzzadnak meg. A por alakú élelmiszerekben a szilíciumdioxid-kristályok az élelmiszer részecskéihez tapadnak, és megvédik azokat. Így a szilícium-dioxid meggátolja, hogy az élelmiszerrészecskék egymáshoz tapadjanak, és gondoskodik arról, hogy a termék megőrizze a „folyósságát”.

 

Csomósodás gátló anyag /  trikalcium-foszfát /

Az ortofoszforsav kalcium sói. A test természetes alkotója. Kereskedelmi célokra az USA-ban bányászott foszfátból állítják elő.
A kalcium-foszfát savanyúság szabályzó, sütőporban és kenyértésztában emelőszerként használják. Megköti a fémionokat és növeli az antioxidánsok hatását, valamint stabilizálja a konzervzöldségek szerkezetét. Főként porokban csomók kialakulását előzi meg.
A foszfátok normál alapvető sók a test számára. Mivel a kalciumot könnyen megkötik, így a kalcium hiány elkerülése érdekében, használatuk korlátozott. Nincsenek mellékhatásaik.

 

Édesítőszer / Szukralóz /

A szukralóz – ha szabad így fogalmazni – egy előre megfontolt szándékkal módosított nádcukor, melyet természetes cukormolekulából állítanak elő oly módon, hogy három hidroxil egység helyére klór iont ültetnek. Az átalakítás eredményeként egy olyan nagyon intenzív édesítőszert nyertek, melynek tiszta, minden mellékíz nélküli tökéletes cukor íze van, magas hőmérsékleten csakúgy, mint oldatban stabil, sütéshez, főzéshez is kiválóan felhasználható.
Legfontosabb tulajdonsága, hogy a metabolizáció során szervezetünk nem úgy ismeri fel, mintha cukor lenne, ezért alig szívódik fel, a felszívódó rész pedig nem-toxikus összetevőkre bomlik, és a vizelettel kiürül. Tehát fogyasztásakor nem veszünk magunkhoz kalóriát, a szukralóz nem metabolizálódik energiaként. Mivel szervezetünk nem cukorként azonosítja, így nincs hatással az inzulin egyensúlyra, nem okozza vércukorszintünk emelkedését.

 

Édesítőszer / Eritritol /

Az eritritol olyan természetes édesítőszer, amelyben alig van kalória, amelynek nincsenek mellékhatásai, viszont az íze pont olyan, mint a cukoré. Vagyis rendelkezik a cukor összes előnyével annak összes hátránya nélkül. Az eritritol kalóriatartalma mindössze 6%-a a cukorénak, az édesítő hatása viszont annak kb. 70%-a. Speciális kémiai felépítésének köszönhetően az eritritolt szervezetünk nem bontja le. Gyakorlatilag úgy megy át a testünkön, hogy nincsenek káros metabolikus hatásai, mint a túlzott cukorfogyasztásnak, és nem okoz emésztési problémákat, mint a többi cukoralkohol. Nagybani gyártása során az eritritolt glukóz erjesztésével állítják elő egy speciális élesztőgomba segítségével.

Az eritritol nem emeli meg a vércukor- és az inzulinszintet

Az emberi test nem rendelkezik az eritritol lebontásához szükséges enzimmel. Miután elfogyasztottuk, bekerül a véráramba, majd a vizelettel együtt kiürül a szervezetből.

 

Édesítőszer / szteviol-glikozidok /

A szteviozidok vagy szteviol-glikozidok glikozid típusú vegyületek. A szteviozidok egy dél-amerikai évelő növény levelében találhatók meg és annak édes ízét adják, relatív édességük a szacharózénak 40-300-szorosa. Hőstabilak, savnak és lúgnak ellenállnak, nem erjednek. Elfogyasztva nem vált ki glikémiás reakciót, ez a tulajdonsága teszi alkalmassá diabetikus és egyéb csökkentett szénhidráttartalmú élelmiszerek édesítésére.

A Stevia édes ízéért felelős stevioside kb. 300-szor édesebb a cukornál, ezáltal csekély mennyiséget kell csak bevinni belőle a szervezetbe. Az elfogyasztott stevioside nem szívódik fel a bélfalon keresztül és az emésztőenzimek sem bontják fel. A vastagbélben található baktériumok azonban a stevioside molekulákat képesek steviollá és cukormolekulákká bontani.

 

Emulgálószer / hidroxietil /

A hidroxietil- keményítőket viaszos kukoricakeményítőből vagy burgonyakeményítőből állítják elő savas hidrolízissel, majd etilén-oxiddal reagáltatva; tisztításukra ultraszűrést alkalmaznak.

Fehér vagy csaknem fehér por formában ismerjük.

Vízben oldódó.

 

Emulgálószer / metilcelluloz /

A metilcellulóz egy a cellulózból előállított fehér színű, hidrofil por. Hideg vízben jól oldódik és egy viszkózus, gélszerű anyagot képez, ellenben meleg vízben oldhatatlan. Élelmiszerekben, kozmetikumokban és gyógyszerekben széles körben alkalmazzák elsősorban térfogatnövelő és emulgeáló hatása miatt. A cellulózhoz hasonlóan követlenül nem emészthető, valamint nincs toxikus és allergén hatása sem.

 

Étkezési sav / Citromsav /

Arról már volt szó, hogy a citromsav a legtöbb gyümölcsben és zöldségben megtalálható, a citrusfélék tartalmazzák a legnagyobb mennyiségben. Ez a szerves sav azonban számos más célra is felhasználható, például élelmiszer adalékanyagként, tartósítószerként, kozmetikai termékek összetevőjeként és mint erőteljes tisztítószer

Az energiatermelő anyagcsere (citromsavkör) köztes termékeként a citromsav minden élő sejt összetevője. Az emberi szervezet naponta egy kilogrammot alakít át belőle.

Az élelmiszeriparban ez a legelterjedtebb savanyítószer, emellett azonban számos egyéb területen is alkalmazzák: mivel képes a nehézfémek megkötésére, antioxidánsként megőrzi számos élelmiszer zsírszín-, aroma- és vitamintartalmát. A tej és a tejszín sterilezésénél, valamint a sajt ömlesztésekor gátolja a fehérjék kicsapódását.

 

Színezék / Karamell /

A karamell akkor keletkezik, amikor a cukrot 170 °C-ra felhevítjük. A cukor elolvad, és lassan karamellizálódik. Minél tovább tart a folyamat, a karamell annál sötétebb színű lesz. Ipari méretekben általában keményítőből, vagy kukoricaszirupból állítják elő.

A karamellt ételek, italok ízesítésére, színezésére is felhasználják.

 

Színezék / Béta karotin /

A narancssárga színű béta-karotin évszázadok óta van nemcsak a szakácsok, hanem a vegyészek látókörében is. A múlt század közepe óta használják színezékként, a rák megelőzésében is szerepe van és szerkezetének megfejtéséért Nobel-díj járt.

A béta-karotin adja a sárgarépa, a sütőtök és a sárgadinnye jellegzetes színét, de megtalálható a tojássárgájában is.

 

Színezék / Ponceau 4r / az erdei gyümölcs, eper, málna ízeknél

A neokokcin mesterséges színezék, az élelmiszereket pirosra festi. Az azoszínezékek közé tartozik, és közeli rokonságban van az amaranttal. A neokokcin jól oldódik vízben és alkoholban. Hővel és savval szemben ellenálló, bázikus oldatokban azonban színe barnás árnyalatúvá válik.

A neokokcin csak meghatározott élelmiszerekben használható. Ezekre szigorú mennyiségi korlátozások vonatkoznak:
• Ehető sajtbevonók és kolbászbelek (qs)
• Szószok, fűszerek (500 mg/kg)
• Surimi- és lazacpótlók (500 mg/kg)
• Táplálékkiegészítők (max. 300 mg/kg)
• Mustár (300 mg/kg)
• Égetett szeszes italok, gyümölcsborok (max. 200 mg/kg)
• Burgonya- és gabonaalapú sós snackek (200 mg/kg)
• Ömlesztett sajt (100 mg/kg)
• Növényi fehérjéből készült, húst és halat helyettesítő termékek (max. 100 mg/kg)
• Édesség, fagylalt, desszertek (50 mg/kg)
• Sütemény, kekszek, leveles tészta (50 mg/kg)
• Pezsgőpor, italporok, szörp (max. 50 mg/kg)

Lila és barna árnyalatok elérése érdekében a neokokcint más színezékekkel keverik. Ezt az anyagot használhatják kozmetikumok, gyógyszerek és textilek színezésére is.

 

Biztonság

A neokokcin az arra érzékeny embereknél allergiaszerű reakciót válthat ki. Különösen a szalicilsavra és annak származékaira való érzékenység esetén fordulhat elő  bőrtünet.

A csomagoláson használata esetén föl kell tüntetni a következő figyelmeztető szöveget a színezék megnevezése vagy E-száma mellett: „A gyermekek tevékenységére és figyelmére káros hatást gyakorolhat”.

Az ún. szalicilátok az aszpirinben találhatóak meg (hatóanyaga az acetilsalicilsav), a természetben pedig az ananászban, a sárgabarackban, az eperben, a grapefruitban, a málnában, a mézben, a ribizliben, a szőlőben, valamint a citromban fordul elő. A benzoesavra érzékenyen reagáló személyek allergiaszerű tüneteket tapasztalhatnak a neokokcin hatására is.

Azon vélekedések, amelyek szerint a neokokcin bőrtüneteket válthat ki, ezidáig nem nyertek bizonyítást.

Elfogadható napi beviteli mennyiség (ADI) 4 mg/kg